A A A

2010

 

13 września 2010 - III Mazurskie Targi Sportów Wodnych już za nami.


W targach uczestniczyło 86 wystawców (łącznie ze stanowiskami 'na lądzie') z całej Polski i jeden wystawca z Litwy, którzy zaprezentowali 95 łodzi. Wśród zwiedzających byli m.in goście z Rosji, Niemiec, Litwy, Czech, Estonii i ze Skandynawii. Powoli impreza uzyskuje charakter międzynarodowy.

 

Imprezę odwiedziły dwie ogólnopolskie stacje telewizyjne TVN24 (transmisje na żywo) oraz TVP. Oprócz tego informacje o imprezie transmitowane były w mediach lokalnych m.in. Polskie Radio Olsztyn, Radio Planeta FM (patronat medialny), telewizję kablową TeleTOP. Targi odwiedzili też przedstawiciele największych pism branżowych z Polski i z zagranicy (znany w branży brytyjski magazyn Yachting World).

   

III Mazurskie Targi Sportów Wodnych w Giżycku - reportaż przygotowany przez Studio Reportażu Filmowego - wolnatv.info.pl

 

Z informacji uzyskanych od wystawców wynika, że targi były dla większości owocne. Koszt zaprezentowania swoich produktów czy usług w Giżycku był niewielki - natomiast nawiązane kontakty, zebrane zamówienia, czy podpisane umowy zapewnią firmom konkretne zyski w przyszłym sezonie.
 

NAGRODY:

Rozdaliśmy łącznie 6 nagród w następujących kategoriach:

 • Premiera 2010 - dla firmy Mellody Yachts za jacht  MELLODY 30
 • Jacht żaglowy 2010 - nagroda główna dla firmy Sedna Yachts za jacht SEDNA 30
 • Houseboat 2010 - nagroda główna dla firmy Yacht Service za jacht motorowy  HABER 20 mini REPORTER
 • Jacht czarterowy 2010 (najlepszy jacht do czarteru) - nagroda główna dla firmy Northman za jacht MAXUS 28

O wyborze dwóch ostatnich nagród zadecydowali większością głosów sami zwiedzający, którzy mogli dodatkowo wziąć udział w losowaniu nagrody w postaci czarteru jachtu na Mazurach.

 • Nagroda Publiczności w kategorii Jacht żaglowy 2010 - dla firmy Mellody Yachts za jacht  MELLODY 30
 • Nagroda Publiczności w kategorii Jacht motorowy 2010 - dla firmy Pegazus za jacht  ESCAPADE 600

 

NOWOŚCI I PREMIERY:

Na targach nie zabrakło nowości m.in.

 • jacht żaglowy Comet 26 - nowy jacht żaglowy, zaprojektowany przez włoskiego projektanta Sergio Lupolii, produkowany na Mazurach przez stocznię Comar Poland dla włoskiej firmy Comar.
 • nigdzie wcześniej nie pokazywany jacht żaglowy MELLODY 30, nowopowstającej stoczni jachtowej Mellody Yachts; produkowany także na Mazurach, zaprojektowany przez Wojciecha Spisaka. Jacht wzbudził najwięcej emocji wśród wystawców i zwiedzających.
 • Prapremiera - jacht żaglowy LAGUNA 30 ze stoczni Sułkowski, jacht także zaprojektowany przez Wojciecha Spisaka; jacht cieszył się dużym zainteresowaniem przedstawicieli firm czarterowych.
 • tegoroczna nowość - spacerowy jacht motorowy (houseboat) - HABER 20 mini Reporter, prezentowany już na targach w Polsce i za granicą, produkowany przez firmę Yacht Service.
 • Łódź motorowa nowopowstałej stoczni Smart Fisher - SMART FISHER 460 Pilot

  

TESTY JACHTÓW

Tuż po Targach miesięcznik Żagle zorganizował pierwszy w Polsce test porównawczy 6 jachtów na wodzie (długości 24-25 stóp: Antila 24, Aquatic 25, Maxus 24, Phobos 25, Solina 24, Mariner 24). Było to możliwe, gdyż mazurskie targi to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można 'spotkać' wszystkie testowane jachty w jednym miejscu - na wodzie.

 

 

Ponadto była też okazja do przetestowania dwóch jachtów premierowych - jachtu Mellody 30 (zobacz fotorelację...) oraz jachtu Laguna 30 (zobacz fotorelację...)

 

W PROGRAMIE

W sobotę, w samo południe uroczystego otwarcia III Mazurskich Targów Sportów Wodnych w Giżycku w imieniu wójta Gminy Giżycko, patrona naszej imprezy - dokonała Pani Ewa Raczkowska, przewodnicząca Rady Gminy Giżycko oraz  zastępca Burmistrza Miasta Giżycka - Paweł Czacharowski.

Podczas targów odbywały się m.in.:

- prezentacja nowego houseboata - Haber 20 mini Reporter

- porównanie dwóch systemów ogrzewania jachtowego Truma i Eberspächer (przez cały dzień na stoisku firmy OTAF)

- prezentację skuteczności środków do czyszczenia kadłubów na przykładzie wyciągniętej z wody po sezonie łodzi motorowej (stoisko firmy Sail-Info)

- konferencję nt. nowego systemu szkoleń żeglarskich ISSA

- konferencję nt. powstania Pętli Mazurskiej - nowego szlaku wodnego łączącego jezioro Niegocin ze Śniardwami z pominięciem kanałów - zaprezentowaną przez Fundację Pętla Mazurska.

- przewidzieliśmy w programie także popołudniowe testy jachtów po wcześniejszym uzgodnieniu z wystawcą.

- w sobotni wieczór odbył się koncert zespołu szantowego Czarna Bandera

 

Podczas tegorocznej edycji targów odwiedzający mieli możliwość nagrodzenia najlepszego ich zdaniem jachtu w dwóch kategoriach: jacht żaglowy i łódź motorowa. Każdy otrzymał przy wejściu kupon, który po wypełnieniu należało umieścić w urnie przy wyjściu głównym. Wśród biorących udział w konkursie wylosowano nagrodę w postaci czarteru jachtu.


 

Najdroższym jachtem na targach był ponad 11-metrowy jacht motorowy Nautiner 38 Classic produkowany w stoczni Nautiner Yachts za 427.000zł

 

Dla amatorów tanich zakupów - tradycyjnie (od pierwszej edycji) firma Delphia Yachts przygotowała niespodziankę w postaci dorocznego, posezonowego czyszczenia magazynów z osprzętu. Osprzęt i kadłuby wybranych łodzi motorowych można było kupić w bardzo atrakcyjnych cenach.
 
Na stoisku firmy Centrum Jachtingu obywała się posezonowa wyprzedaż kolekcji markowej odzieży żeglarskiej.

Wśród wystawców znalazła się także mobilna stacja paliw, firma specjalizująca się w dostarczaniu paliwa do portów, dużych łodzi motorowych oraz statków pasażerskich.

 

Nie zabrakło także wodniackiej 'drobnicy' w postaci kajaków i rowerów wodnych. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

 

Ponadto na terenie targów dostępne były ogłoszenia z internetowej giełdy jachtów portalu mazury.info.pl - jachtów do sprzedaży, znajdujących się w okolicznych portach (w promieniu do 30-50km od Giżycka) - kilkadziesiąt propozycji.


W czasie trwania targów - użytkownicy forum.mazury.info.pl zaplanowali 'Wielkie Jesienne Regaty Furmanów mazury.info.pl 2010'.
 

Kilka ujęć z tegorocznych targów.

 

 

 Pełna fotorelacja w przygotowaniu.