A A A

2011

IV MAZURSKIE TARGI SPORTÓW WODNYCH 2011 ZAKOŃCZONE

IV Mazurskie Targi Sportów Wodnych w Giżycku - reportaż przygotowany przez Studio Reportażu Filmowego - wolnatv.info.pl

 

W dniach 9-11 września 2011 w Giżycku odbywały się IV Mazurskie Targi Sportów Wodnych połączone z Posezonową Giełdą Sprzętu Pływającego. W ciągu trzech dni wystawę odwiedziło prawie 4 tysiące osób z całej Polski oraz goście zza granicy m.in. z Litwy, Rosji i Ukrainy. 81 wystawców z Polski i jeden z Litwy zaprezentowało 117 łodzi i 23 stoiska wystawiennicze. Nabywców znalazło kilkanaście jednostek o łącznej wartości prawie miliona złotych (z tego cztery jachty żaglowe pojadą na Ukrainę). W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się łodzie motorowe do 20-50 tysięcy złotych, tanie łodzie wędkarskie i kajaki. Większość wystawców wyjechało z Giżycka z konkretnymi zamówieniami i kontaktami handlowymi. Niektórzy sprzedali przywiezione łodzie na miejscu. W sobotę gościliśmy dwie ekipy telewizyjne.

  

Przynaliśmy łącznie 6 nagród w następujących kategoriach:

O wyborze dwóch ostatnich nagród zadecydowali większością głosów sami zwiedzający, którzy mogli dodatkowo wziąć udział w losowaniu nagrody w postaci czarteru jachtu na Mazurach. Szczęśliwą posiadaczką voucheru na czarter w firmie Ahoj z Węgorzewa (sponsor nagrody) została Pani Zofia z Olsztyna.

  

Z ponad stu łodzi prezentowanych na targach było aż 9 tegorocznych jednostek premierowych.

Premiery alfabetycznie:

  • jacht motorowy Courier 1300 (jacht nigdzie wcześniej nie prezentowany)
  • jacht żaglowy Maxus 21
  • jacht żaglowy Pomeranka (szkutnictwo tradycyjne w drewnie - jacht nigdzie wcześniej nie prezentowany)
  • jacht żaglowy Sedna 26 (jacht nigdzie wcześniej nie prezentowany).
  • jacht żaglowy Shine 30
  • łódź motorowa Solar 440 Weekend (łódź nigdzie wcześniej nie prezentowana)
  • łódź motorowa Solar 430 Sport (łódź nigdzie wcześniej nie prezentowana)
  • kajak Wigrek 480 (nigdzie wcześniej nie prezentowany)
  • łódź wędkarska 400 (łódź nigdzie wcześniej nie prezentowana)

 

Do ciekawych jednostek motorowych można zaliczyć luksusowy, morski jacht motorowy typu trawler - 13-metrowy, "piętrowy" Courier 1300. Była też luksusowa, szybka łódź motorowa Monterey SY 355 Diesel, wyceniona po przecenie na ok. milion złotych, która prawdopodbnie po targach zmieni właściciela. Z większych łodzi był też sztandarowy produkt giżyckiej stoczni Nautiner 38 Classic. Miłośnicy żeglugi rzecznej liczie testowali houseboat Haberek wyposażony w mnóstwo unikalnych rozwiazań. Unikatem była też Nautika 1000 EKO - 10-metrowy, komfortowy jacht z napędem... elektrycznym. Ponadto szereg mniejszych jednostek - od superszybkich, po spacerowe.
  
Do ciekawostek napędzanych wiatrem można zaliczyć jacht Pomeranka wykonany według tradycyjnej sztuki szkutniczej w drewnie. Nie prezentowany nigdzie wcześniej jacht żaglowy Sedna 26. Oprócz tego kilkadziesiąt współczesnych jachtów różnej wielkości - m.in. tegoroczne premiery Maxus 21, Shine 30.

Było też coś dla miłośników moczenia kija - kilka łódek wędkarskich m.in. premierowe Solary (Solar 440 Weekend oraz Solar 430 Sport), które znalazły nabywców na miejscu.
 
Ciekawą konstrukcją był także "Flisak". Jest to pływający domek-tratwa. Idealna alternatywa w dobie szalejących cen nieruchomości. Już za kilka-kilkanaście tysięcy złotych można było stać się posiadaczem pływającego domku letniskowego z tarasem do grillowania. Na życzenie firma może także wybudować prawdziwy dom na wodzie.

Nie zabrakło też kajaków i rowerów wodnych. To gratka dla właścicieli obiektów turystycznych, gdyż sprzęt można zamówić bezpośrednio od producenta.

Firma Delphia Yachts tradycyjnie przywiozła całego "tir-a" zbędnego osprzętu, który sprzedaje często za 1/5 wartości.

Na stoiskach lądowych można poznać m.in. tajniki działania ogrzewania jachtowego (firma OTAF), komputerową diagnostykę silników motorowodnych (Nautica Boat Service), zakupić odzież żeglarską, kamizelki itp.
 
Zwiedzający, którym nogi odmówiały posłuszeństwa mogli wypróbować (a nawet zabrać do domu) jeden z superluksusowych foteli masujących. Dla Pań było nawet stoisko z biżuterią, a w sobotni wieczór - szanty w tawernie. 

 

Tym, co wyróżnia Mazurskie Targi spośród innych tego typu imprez w Polsce, to możliwość zaprezentowania łodzi w ich naturalnym środowisku czyli na wodzie, możliwość ich przetestowania po wcześniejszym uzgodnieniu z wystawcą i sprawdzenia faktycznych właściwości nautycznych. Pogoda była wyśmienita (przez trzy dni było ciepło i słonecznie), dlatego z popołudniowych testów skorzystało bardzo wiele osób. 

 

Przy okazji targów, na jeziorze Kisajno odbywały się też Drugie Jesienne Regaty Użytkowników Forum.mazury.info.pl. Na starcie stanęło 17 jachtów. W ośrodku Łabędzi Ostrów odbyło się uroczyste wręczenie nagród i impreza integracyjna.
    

 

Bezpośrednio po targach odbywały się testy zorganizowane przy okazji naszych targów przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych dla zagranicznych dilerów i dziennikarzy branży jachtowej. Do Strandy przybyło 9 specjalistów:

 

1. Mikkel Synnestvedt, Yachtbroker, Denmark – diler jachtowy
2. Graham Martin Knight, Nautco, UK – diler jachtowy i dziennikarz
3. Stephen Morton Lewis, Nautco, UK– diler jachtowy
4. Jan Hanchen Michelsen, Batliv magazine, Norway – dziennikarz
5. Gunes Aysun, Galeo Yachting, Turkey – diler jachtowy
6. William Molloy, YPI Group, Monaco – diler jachtowy
7. Dimitrios Liaos, Telltales ApS, Denmark/Greece - diler jachtowy i dziennikarz
8. Lars-Åke Redéen, Batliv magazine and others, Sweden – dziennikarz,
9. Søren Øverup, Bådmagasinet, Denmark – dziennikarz

 

aby przetestować 15 jachtów i łodzi motorowych

 

1. S 700 ŚLEPSK sail boat 
2. S 850 J&M.W. YACHTS sail boat
3. S 950 J&M.W. YACHTS sail boat
4. SEDNA 30 sail boat
5. SEDNA 26 sail boat
6. RAPTOR 26 sail boat
7. HABER 20 motorboat
8. HABER 660 sail boat
9. HORNET 29 YACHT HORNET sail boat
10. FJORD LING 17 MACUR motorboat
11. NAUTINER 38 motorboat
12. NAUTINER 30 S sail boat
13. RAPTOR 27 sail boat
14. Maxus 21 (Northman) sail boat
15. Maxus 24 (Northman) sail boat 

 

Nasze targi to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spotkać wszystkie jachty liczących się krajowych producentów - na wodzie.

 

    
Kliknij i zobacz fotorelację z przygotowań do targów.